تبلیغات
جدیدترین و برترین مقالات و مطالب پزشکی روز - پزشک آسیا
 
pezeshk.asia پزشک آسیا
مقالات - سلامتی - بهداشت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نگار شکوهی
موضوعات
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امیدی تازه در درمان بیماری‌های مفصلی!

محققان دانشكده مهندسی پزشكی دانشگاه امیركبیر موفق به بررسی تمایز سلول های بنیادی مزانشیم به سلول‌های كندروسیت با استفاده از تركیب بار فشار هیدروستاتیك وتنش برشی شدند كه می‌تواند روشی برای درمان بیماری‌های مفصلی باشد.

 بافت های مهندسی شده اگرچه تنها راه برای درمان بیمارانی كه از آسیب بافتی رنج می‌برند نیست، اما مدل‌هایی را برای مطالعه‌ی تكامل و آسیب بافتی فراهم می‌آورد.
وی افزود: توانایی بافت غضروف برای ترمیم خود به خودی بسیار محدود بوده كه به دلیل عدم وجود رگ و فعالیت متابولیكی سلول‌های بالغ آن است. برای ایجاد بافت غضروف محققان سامانه‌ی سلول –داربست پلیمری- بیورآكتور را به كار برده‌اند بیوراكتور مهندسی بافت نقش مهمی را در خواص نهایی بافت مهندسی شده به عهده دارد همچنین محیط بیوراكتور اثر مسقیمی روی یكنواختی كشت سلول داخل داربست‌های سه بعدی به همراه حفظ فنوتیپ كندروسیت دارد.
حسینی درباره نتایج بررسی‌های صورت گرفته در این پایان نامه خاطرنشان كرد:بررسی‌های برون تن نشان می‌دهد كه تحریكات مكانیكی تولید كندروسیت از روش تمایز سلول‌های بنیادی و یا كشت سلولی كندروسیت‌ها افزایش می‌یابد. در بافت طبیعی بارگذاری فشاری ماتریس خارج سلولی، سلول‌ها را در معرض فشار اسمزی، فشار هیدروستاتیك، تنش، كرنش و جریان سیال قرار می‌دهد.
وی ادامه داد:همچنین شواهدی وجود دارد كه حاكی از كاربرد تحریكات فیزیكی – مكانیكی برای تمایز به بافت غضروف است از جمله تحریكات فشاری یا برشی سلول‌های بنیادی برای ایجاد بافت غضروفی، هریك به صورت جداگانه مطالعه گردیده‌اند.
حسینی با بیان اینكه در این پایان‌نامه درصددیم تا با تركیب بارگذاری فشاری و برشی سلول‌های مزانشیمال حیوانی یا انسانی را به سلول‌های كندروسیت تمایز داده و رفتار سلول‌های تمایز یافته را مورد مطالعه قرار دهیم، عنوان كرد: این پروژه درخصوص استفاده از


سلول‌های بنیادی مشتق از بافت چربی بود كه در آن تصمیم داشتیم تا آن را به سمت بافت كندروسیت (بافت غضروف) كه برای درمان بیماری‌های مفصلی كاربرد دارد، تمایز دهیم.
وی با اشاره به اینكه در این طرح از روش‌های مكانیكی و شیمیایی( بارگذاری‌های مكانیكی و فاكتورهای شیمیایی و بدون استفاده از داربست) استفاده كرده‌ایم، گفت: دراین پروژه تنها نتایج بیان ژن را برسی كرده و پارامترهای دیگری مانند پروتئین‌ها بررسی نشده است و امیدواریم تا با تغییر ستاپ آزمایش بتوانیم فاز نهایی این پروژه را كه بررسی بیان پروتئین‌ها در این تمایز سلولی است را به انجام برسانیم.
این دانش‌آموخته كارشناسی ارشد بیومتریال دانشكده مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیركبیردر پایان اظهاركرد: در حال حاضر نتایج بیان ژن در عكس برداری های صورت گرفته وهمچنین پروفیل های بیان ژن نشان داد كه سلول مزانشیم تغییر پیدا كرده و از حالت مزانشیم به سمت بافت كندروسیت تغییر ژن داده است اما برای این كه یك بافت داشته باشیم باید بیان پروتئین‌ها را نیز بررسی كنیم

نوع مطلب : ارتوپدی و فیزیوتراپی، 
برچسب ها : مفصل،