تبلیغات
جدیدترین و برترین مقالات و مطالب پزشکی روز - پزشک آسیا
 
pezeshk.asia پزشک آسیا
مقالات - سلامتی - بهداشت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نگار شکوهی
موضوعات
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دستیابی محققان ایرانی به فرمولاسیون نانوكپسول اسانس گیاه «زنیان» باخواص حشره‌كشی

zenian.jpg

پژوهشگران حشره شناسی کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس طی تحقیقی که با هدف جایگزینی حشره‌کش‌های گیاهی بجای آفت کش‌های مصنوعی انجام شد، به فرمولاسیون نانوکپسول اسانس گیاه «زنیان» با خواص حشره کشی دست یافتند.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، مهدی جمال، مجری این طرح پژوهشی كه آن را با راهنمایی دکتر سعید محرمی‌پور ارائه كرده است، اظهار كرد: در دهه‌های اخیر، فرمولاسیون‌های جدیدی از حشره‌کش‌های گیاهی به عنوان جایگزینی مناسب برای آفت‌کش‌های مصنوعی توسعه یافته است. در این پژوهش، سمیت تنفسی، خاصیت دورکنندگی، سمیت تماسی و شاخص‌های تغذیه‌ای اسانس گیاه «زنیان» قبل و بعد از نانوکپسوله شدن روی شب‌پره پشت الماسی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: نتایج حاصل نشان داد که سمیت تنفسی اسانس کپسوله نشده گیاه «زنیان» در مقایسه با اسانس نانوکپسوله شده در مدت زمان 24 ساعت روی تخم و حشره کامل 1.71 و 2.58 برابر بیشتر است، اما اثرات دورکنندگی نانوکپسول اسانس گیاه «زنیان» پس از 24 ساعت به طور معنی داری بیشتر از اسانس خالص بود. علاوه بر این، سمیت تماسی فرمولاسیون نانوکپسول در روش SPLB (اسپری روی سطح ظرف، برگ و بدن حشره) بالاتر از روش غوطه ور کردن حشره در محلول سمی بود. در حالی که روش غوطه ور کردن حشره در محلول سمی اسانس کپسوله نشده به طور معنی‌داری موثرتر از روش اسپری کردن بوده است. همچنین فرمولاسیون نانوکپسول اسانس در غلظت مختلف اثرات معنی‌داری روی کارایی تبدیل غذای خورده شده، شاخص تقریبی هضم شوندگی و کارایی تبدیل غذایی هضم شده داشت، در حالی‌که روی شاخص بازدارندگی تغذیه‌ای اثر معنی‌داری نشان نداد.

پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس در پایان اظهار كرد: نتایج به دست آمده نشان داد که فرمولاسیون نانوکپسول، قدرت رهاسازی تدریجی اسانس و افزایش دوام آن را در پی دارد. در ضمن فرمولاسیون تهیه شده، قابلیت رقیق شدن در آب را دارا بوده و از طریق اسپری کردن می‌توان به اثر حشره کشی قابل قبول دست یافت. همچنین فرمولاسیون نانوکپسول علاوه بر خاصیت دورکنندگی عوارض سمیت پس از تغذیه در شب‌پره پشت الماسی را در پی دارد

نوع مطلب : گیاهان دارویی، 
برچسب ها : گیاه «زنیان»، حشره‌كش، خواص حشره‌كشی،