تبلیغات
جدیدترین و برترین مقالات و مطالب پزشکی روز - پزشک آسیا
 
pezeshk.asia پزشک آسیا
مقالات - سلامتی - بهداشت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نگار شکوهی
موضوعات
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سه شنبه 29 فروردین 1391 :: نویسنده : نگار شکوهی

شما هم در دزدی ها مقصرید!


بدشانسی، تقدیر، بد شدن جامعه و ... این ها نخستین کلماتی است که همه ما بعد از آن که اموالمان مورد دستبرد قرار می گیرد به زبان می آوریم اما کمتر کسی است که خود را نیز در دزدی ها شریک بداند. بر اساس آمار، فراموشکاری و بی خیالی از مهمترین عواملی هستند که احتمال سرقت را چند برابر می کنند.

همه ما با این ضرب المثل "مالتو سفت بچسب همسایتو دزد نکن" آشنا هستیم ، اما باز هم در برخی موارد با اهمال کاری موجب آن می شویم که اموالمان مورد دستبرد قرار گیرد. تنها با رعایت نکاتی ساده می توان خطر سرقت از اموال شخصی را به حداقل برسانیم.

*استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب باعث می شود دزدان برای ورود به داخل خانه با تاخیر روبه رو شوند. بررسی های پلیس نیز نشان می دهد این خانه ها كمتر مورد دستبرد قرار گرفته اند.

مقابل پنجره ها و نورگیر، نرده های محافظ ایمنی نصب كنید. متاسفانه برخی شهروندان به قفل در پشت بام توجه ای نمی كنند و این باعث شده دزدان از این راه وارد خانه ها شوند. بدین ترتیب با قفل كردن درهای پشت بام، دزدان را ناكام می گذارید.

*وسایل قیمتی مانند طلا، جواهرات و اسناد را در محلهای امن و یا نزد بستگان مورد اعتماد قرار داده و آنها را در محلهای قابل دسترس نگهداری نكنید. همچنین هنگام مسافرت مدت زمان و مقصد سفر خود را به همسایگان مورد اعتماد اطلاع دهید تا در این مدت رفت و آمدها و تغییر نور در خانه را زیر نظر داشته باشند.

*در صورت گم كردن كلید خانه بلافاصله قفلها را تعویض كنید. از قرار دادن كلید در محلهایی مانند زیر جاكفشی، گلدان و سایر محلهای قابل دسترس به شدت خودداری كنید. زیرا دزدان پس از ورود به داخل ساختمان برای یافتن كلید احتمالی ابتدا سراغ این محلها می روند. در صورتی كه اطراف خانه شما خالی از سكنه است و یا در مجاور آن مشغول كار ساختمان سازی هستند، لازم است از خانه خود مراقبت بیش تری به عمل آورید.

* مراقب كیف قاپان و جیب بران در مراكز خرید و همچنین سارقان لوازم داخل خودرو در استراحتگاه ها باشید.

* در اماكن پرتردد مراقب تماس بدنی افراد ناشناس باشید.همچنین از قرار دادن تمام پول خود در یك جیب خودداری كنید.

* از قبول چك پول از افراد ناشناس خودداری كنید. در فروشگاه هایی كه امكان پرداخت الكترونیكی وجود دارد، از دادن اطلاعات كارت خود به فروشنده خودداری كرده و رمز و مبلغ پرداختی را خود وارد كنید. در پایان هم رسید دریافت كنید.

* مراقب افرادی كه تحت عنوان مامور قصد كنترل چك پول و اشیای خریداری شده شما را دارند باشید. همچنین خرید خود را حتی برای چند لحظه رها نكنید زیرا سارقانی با پرسه زدن در اطراف مراكز خرید ، اقدام به قاپیدن بسته های خرید و فرار با موتورسیكلت می كنند.

* هنگام مسافرت به هشدارهای پلیس توجه كرده و اثاثیه خود را داخل صندوق عقب قرار داده و از قرار دادن آنها به خصوص چمدان ها بر روی باربند خودداری كنید.اشیای قیمتی را داخل خودرو و در معرض دید قرار ندهید.

* در صورتی كه قصد برپایی چادر و اقامت در فضای باز را دارید توجه داشته باشید در محل های خلوت و كم تردد چادر برپا نكنید. اشیای قیمتی و با ارزش را كنار چادر رها نكنید. دزدان شب ها با بریدن بخشی از چادر اقدام به سرقت كیف و دیگر لوازم با ارزش می كنند. از سوی دیگر چادر مسافرتی خود را در نزدیكی خودرو برپا كنید.

* چنانچه در جاده افرادی با خودرو و لباس شخصی و تحت عنوان مامور شما را متوقف كرده و مدعی شدند خودروی شما سرقتی است به راحتی تسلیم خواسته آنها نشوید و از مامور بودن آنها مطمئن شوید. آدرس و شماره تماس خود را در جیب كودكان قرار دهید. از قبول غذا و نوشیدنی از افراد ناشناس خودداری كنید. اطفال را به زیور آلات گرانقیمت مزین نكنید.

* به محض وقوع سرقت یا اطلاع از آن مراتب را سریعا به شماره تلفن 110 اطلاع دهند و در دادن آدرس، تلفن و... دقت لازم را داشته باشند چراكه این امر حضور ماموران را سریعتر خواهد كرد .

*همچنین مالباختگان باید تا زمان حضور ماموران از به هم زدن صحنه، اعم از مرتب كردن وسایل، جابجایی آنها، دست زدن به اشیاء و تردد غیرضروری پرهیز كنند و درصورتی كه به واسطه سرقت، شیشه، درها یا پنجره شكسته است از جمع آوری خرده شیشه ها خوداری كنند .

*از حضور و دخالت افراد ناشناس كه ظاهرا برای كمك و همدردی با مالباخته در محل تجمع یا اقدام به جابجایی وسایل و... می كنند جلوگیری كنید. هرگونه اطلاع و یا اخبار در مورد نحوه سرقت، موارد مشابه به آن و... كه ممكن است به نظر مهم باشد را با ماموران در میان بگذارند .

*اگر مورد سرقت، وسیله نقلیه باشد مالباختگان باید توجه داشته باشند كه به منظور پیشگیری از اقدام نامشروع و ضدامنیتی سریعا مشخصات كامل وسیله نقلیه شامل نوع، شماره پلاك، شماره موتور، رنگ، شماره شاسی یا بدنه، مدل سیستم و... را به صورت كتبی به ماموران مربوط تحویل و درصورت امكان ساعت و تاریخ دقیق سرقت یا ساعت و تاریخ اطلاع از سرقت را به ماموران اطلاع دهند .

*حداقل دو آدرس و شماره تلفن برای تماس اضطراری ماموران در اختیار آنان قرار دهند و در صورتی كه مورد سرقت جیب برها قرار گرفته اند، با حفظ خونسردی ضمن اطلاع آنی به پلیس 110، مشخصات كاملی از زمان و مكان موارد به سرقت و مشخصات ظاهری فرد یا افراد مظنون را گزارش دهند و مواظب بقیه اشیاء و اموال همراه خود باشند وآنها را در جایی رها نكنند تا مورد سرقت مجدد قرار نگیرند.

 

نوع مطلب : روانشناسی، 
برچسب ها : دزدی، خواندنی ها، خانوادگی،